Od wielu lat w kategorii osłon okiennych sporą popularnością cieszą się zwiewne firany z woalu. Znakomicie łączą bowiem w sobie walory użytkowe z niską ceną oraz estetycznym designem. Dzięki nim bez problemu wykreujemy w domowych pomieszczeniach niezwykle przytulny klimat sprzyjający wypoczynkowi i wykonywaniu różnych codziennych czynności. 

Prosty sposób na uzyskanie atrakcyjnej aranżacji wnętrza 

Firany z woalu charakteryzują się dosyć cienką strukturą, włosowo-wątkowym splotem, a także lekko mleczną kolorystyką. Są najczęściej produkowane z naturalnej bawełny wzbogaconej o syntetyczne włókna poliestrowe bądź poliamidowe. Pomimo swoistej delikatności wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Stanowi to gwarancję co najmniej kilkuletniej eksploatacji. Ich niewątpliwą zaletą jest ponadto lekkość zapobiegająca nadmiernemu obciążaniu karnisza i plastyczność ułatwiająca efektowne drapowanie. W sklepach znajdziemy dwie wersje omawianych osłon – z woalu kreszowanego oraz klasycznego. Te pierwsze posiadają miętą powierzchnię, przez co wyglądają oryginalnie i nie wymagają prasowania. Po praniu wystarczy je rozwiesić w oknach i poczekać kilka godzin do wyschnięcia. Drugie z kolei dzięki niemal całkowicie gładkiej powierzchni przepuszczają więcej promieni słońca, ale jednocześnie potrzebują nieco bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Dodajmy, że dobre gatunkowo firany z woalu:

– nie blakną z upływem czasu

– zapewniają intymność po zapadnięciu zmroku

– niwelują nadmierne nagrzewanie przestrzeni mieszkalnej (mebli, podłóg, szklanych elementów ozdobnych)

– pełnią rolę bariery dla uciążliwych insektów (podobnie jak moskitiera)

Zaskakująco szerokie zastosowanie

Firany z woalu doskonale pasują do wnętrz zaprojektowanych w stylu minimalistycznym, klasycznym, skandynawskim, rustykalnym, angielskim, retro, a nawet glamour. Są zatem znacznie bardziej uniwersalne wizualnie aniżeli standardowe zasłony zaciemniające z weluru, aksamitu czy poliestru. Ze względu na umiarkowaną przepuszczalność naturalnego światła sprawdzają się w różnych pomieszczeniach – salonach, kuchniach, sypialniach, pokojach dziecięcych i gabinetach przeznaczonych do pracy. Co istotne, występują nie tylko jako wyroby gotowe, ale są też łatwo dostępne na metry. Perfekcyjne dobranie do rozmiarów konkretnego okna nie sprawia więc żadnego problemu. Na koniec warto jeszcze podkreślić, że firany z woalu świetnie prezentują się zarówno w wersji do samej podłogi, jak i w wersji do parapetu.