Są takie materiały, które od zawsze wykorzystywano do szycia i tworzenia określonych produktów. Jednym z takich właśnie tkanin jest woal, który bardzo często jest głównym materiałem firan. Czym w ogóle woal jest? Jakie są jego cechy i dlaczego szyje się z niego właśnie firany?

Woal – zalety i cechy charakterystyczne 

   Woal jest cienką, lejącą tkaniną o splocie włosowo – nitkowym i miękko się układającą. Ma dość mocny skręt i zazwyczaj tworzy mieszankę włókien sztucznych i bawełny. Aczkolwiek może stanowić też samą bawełnę lub inny pojedynczy materiał. Charakteryzuje się dużą przepuszczalnością światła, ale ogranicza przejrzystość. Jego odcień jest zazwyczaj lekko mleczny. Wpisuje się dobrze zarówno we wnętrza nowoczesne, modernistyczne, jak i te o bardziej klasycznym i tradycyjnym charakterze. 

   Woal można podzielić na dwa rodzaje: woal gładki oraz kreszowany, który charakteryzuje się bardziej wygniecioną strukturą. Poleca się go osobom, które nie lubią robić sobie za dużo pracy, a także nie przepadają za prasowaniem. Bowiem woal kreszowany tego nie wymaga. Woal gładki, jak można już stwierdzić po samej nazwie, wyróżnia się bardziej jednolitą strukturą, która potrzebuje więcej uwagi przy pielęgnacji. 

Firany z woalu

   Firany uszyte z woalu są bardzo popularne. Ich cenną zaletą jest to, że umożliwiają wpadanie światła dziennego do pomieszczenia, a jednocześnie zapewniają prywatność. Dlatego warto postawić na nie w przypadku okna znajdującego się od ruchliwej strony ulicy. Dzięki temu zabiegowi na pewno unikniemy spojrzeń przechodniów. 

   Firanki z woalu są bardzo plastyczne, dlatego wszelkie upięcia są bardzo proste w wykonaniu, a materiał świetnie z nami współpracuje. Pozwala to na wielokrotne odświeżanie pomieszczenia, co rusz zmieniając układ takiej firany. Do tego ładnie wyglądają w połączeniu z innymi tekstyliami, czy dekoracjami, jak np. zasłony i klipsy. Okno ozdobione w ten sposób prezentuje się bardzo elegancko i subtelnie. 

   Bardzo pozytywną właściwością firan woalowych jest ich wytrzymałość. Inwestując w nie raz, mamy pewność, że będą służyły nam długo. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy o nie odpowiednio dbać. Firan z woalu nie należy prać w gorącej wodzie, a program powinien być nastawiony na bardzo delikatny. Wcześniej warto namoczyć firanę w zimnej wodzie z odrobiną detergentu. Można też zdecydować się na pranie ręczne. Natomiast w kwestii ewentualnego prasowania, żelazko nie powinno być ledwo nagrzane, co wydłuża niestety czas prasowania i potrafi troszkę zniechęcić. Aczkolwiek jeśli zakupimy firany z kreszowanego woalu, wystarczy po praniu powiesić je od razu na karniszu. Same wyschną dochodząc do swojego pierwotnego stanu.

   Firany z woalu dają wiele możliwości aranżacji i są bardzo wdzięczne. Wciąż są częstym wyborem w wielu domach, ze względu na swoje mocne strony, których jest zdecydowanie więcej niż minusów.